Sean Monahan Posted January 25, 2022 Share Posted January 25, 2022 (edited) On 1/24/2022 at 10:00 AM, Chicken. said: sounds like the breville barista express... one of the best purchases I ever made on black friday a few years ago, specially now with working from home its essential I am also thinking of getting a vitamix anyone have experience with those ? my 5 year old nutribullet is ready to bite the dust I want something heavy duty Popeye’s gives Vitamixes away on Instagram “raffles”. I’m not sure how random the raffles really are, but I won a Vitamix from them just about a month ago maybe. Definitely not something you can bank on but it’s worth a shot. I was also going to add- just about any store that sells President’s Choice brand will have 4x450 G packs of frozen ground turkey for $10. Tough to beat that price. Also that chicken thighs don’t add on too many calories compared to chicken breast and are usually a fair bit cheaper. Edited January 25, 2022 by Sean Monahan 1 1 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
The Arrogant Worms Posted January 25, 2022 Share Posted January 25, 2022 I am still trying to figure out how getting the best high quality coffee instead of just making cheap coffee is frugal living.... Link to comment Share on other sites More sharing options...
-DLC- Posted January 25, 2022 Share Posted January 25, 2022 6 minutes ago, The Arrogant Worms said: I am still trying to figure out how getting the best high quality coffee instead of just making cheap coffee is frugal living.... LOL....follow Deb's "Guide to Cheap Living". I buy a vat of Maxwell House for $6.99 at Shoppers and it lasts a month or so. My coffee costs about 25¢ a pot. 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
King Heffy Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 On 1/25/2022 at 3:50 PM, The Arrogant Worms said: I am still trying to figure out how getting the best high quality coffee instead of just making cheap coffee is frugal living.... The comparison is against buying a coffee every day. Convert as many of your ongoing expenses into one time investments and you have long-term savings. 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
Gurn Posted January 27, 2022 Author Share Posted January 27, 2022 A link to a list of places that offer seniors discounts https://carleton.ca/cura/wp-content/uploads/Canadian-Senior-Discounts.pdf 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
CBH1926 Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 On 1/23/2022 at 2:04 PM, Gnarcore said: 7 months a year I ride a motorbike as opposed to mu SUV. Way less gas, insurance and way more fun. Make your own carbonara. Can feed 4 people on 10 bucks and it is delicious!!! Not if you use pancetta and some real Parmesan Romano cheese. Link to comment Share on other sites More sharing options...
JM_ Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 1 hour ago, CBH1926 said: Not if you use pancetta and some real Parmesan Romano cheese. that not a thing. 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris12345 Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 Don't have a whisky collection or spend time in Maui. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Gnarcore Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 4 hours ago, CBH1926 said: Not if you use pancetta and some real Parmesan Romano cheese. Bumps it to about 20 bucks. Pecorino goes a long way vs. parm. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Gnarcore Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 2 hours ago, Chris12345 said: Don't have a whisky collection or spend time in Maui. I live frugal in other ways for my whisky selection... 1 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
CBH1926 Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 (edited) 5 hours ago, JM_ said: that not a thing. Pecorino Romano is definitely a thing in my neck of the woods as well as Italy. Looking back at my post should have included word and. Parmigiano and Romano. Edited January 27, 2022 by CBH1926 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
CBH1926 Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 (edited) 1 hour ago, Gnarcore said: Bumps it to about 20 bucks. Pecorino goes a long way vs. parm. As long as you don’t use bacon instead of pancetta, that’s just wrong. I make mine with pecorino Romano and Parmigiano half and half. It took me while to convince North Americans that they shouldn’t be afraid of raw egg and cheese mixture. Edited January 27, 2022 by CBH1926 Link to comment Share on other sites More sharing options...
JM_ Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 7 hours ago, CBH1926 said: Pecorino Romano is definitely a thing in my neck of the woods as well as Italy. Looking back at my post should have included word and. Parmigiano and Romano. I cook now for my Italian in-laws, I've learned the hard way. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Gnarcore Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 8 hours ago, CBH1926 said: As long as you don’t use bacon instead of pancetta, that’s just wrong. I make mine with pecorino Romano and Parmigiano half and half. It took me while to convince North Americans that they shouldn’t be afraid of raw egg and cheese mixture. It would really depend on your portion sizes and how much pancetta you use now wouldn't it? I live in an expensive place... Box of pasta $3 Eggs $1 Cheese $8 Pancetta/bacon $8 Now go choke on a sausage. Link to comment Share on other sites More sharing options...
RUPERTKBD Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 15 hours ago, Chris12345 said: Don't have a whisky collection or spend time in Maui. Never been to Maui.... .....and you can't call it a "collection" if you drink it, can you? 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
CBH1926 Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 3 hours ago, Gnarcore said: It would really depend on your portion sizes and how much pancetta you use now wouldn't it? I live in an expensive place... Box of pasta $3 Eggs $1 Cheese $8 Pancetta/bacon $8 Now go choke on a sausage. Hmmm sounds kinky. 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
The Arrogant Worms Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 22 hours ago, King Heffy said: The comparison is against buying a coffee every day. Convert as many of your ongoing expenses into one time investments and you have long-term savings. I dont drink coffee.....but my wife does. I buy her a bags of Starbucks Dark Italian roast when it is on sale for $8.99 a bag.and 1 bag lasts for 2 weeks. Link to comment Share on other sites More sharing options...
The Arrogant Worms Posted January 27, 2022 Share Posted January 27, 2022 I am at the point in my life where the mortgage and all debts are paid off. I still hate buying things that are not on sale. Old habits die hard. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Ilunga Posted January 28, 2022 Share Posted January 28, 2022 Food buy ten of everything when it's on special. Guaranteed to be on special before it's time to buy more. Op shops for clothes, books and a few knickknacks. Bonus is money spent in Salvos and Vinnie's helps those not as fortunate as me. Gave most of the clothes that were given to me by the companies that supported me,skiing and downhill MTBing to these guys so they could sell them to help others. Been driving an LPG car for over 25 years. First off it's better for the environment,emissions,second save a lot on fuel. Wait on sales for everything. Mid year - end of year the most common. Save thousands literally on white goods, tech bedding etc. I am a voracious reader,there are 3 second hand bookstores within 15 km's of my house. Love my music,Dixon's recycled eh @Canuck Surfer 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
MattJVD Posted January 31, 2022 Share Posted January 31, 2022 (edited) On 1/26/2022 at 5:40 PM, King Heffy said: The comparison is against buying a coffee every day. Convert as many of your ongoing expenses into one time investments and you have long-term savings. French Press: $20 Grinder: $80 1KG of Kirkland brand whole bean: $15 Amortize French press and grinder over 5 years: 365x2 (2 cups per day) x 5 = French press: $0.005 / cup Grinder: $0.02/cup Coffee: (50 Grams per brew, makes 3 cups) $0.25/cup Electricity for the kettle and grinder: $0.01/cup: I think I spend about 28 cents per cup of coffee, with a rather modest assumption of 5 years for the grinder and french press. They'll probably last 10+ years. I counted the kettle as a sunk cost, because it's needed in the house anyways. Edited January 31, 2022 by MattJVD 1 1 Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Sign In Now